За хормоните, ендокринологията и целите на моя блог

TSH

Здравейте!

Казвам се Пламена Кабакчиева – лекар по професия, специалист – ендокринолог с научен интерес в областта на репродуктивната ендокринология, щастливо омъжена жена и майка на две прекрасни момчета.

Да стана лекар беше детската ми мечта (колкото и тривиално да звучи). Срещата ми с Ендокринологията беше в далечната 2009г., когато у мен се събути интереса към тази толкова логична специалност на вътрешната медицина и желанието за по-задълбочено изучаване, обследване и анализиране на сложните взаимовръзки между ендокринните жлези и отделяните от тях хормони.

Какво изучава ендокринологията?

За хората, които все още се чудят какво изучава специалността, ще се опитам кратко да обясна. Ендокринологията изучава ендокринната система в нашия организъм, функционирането на жлезите с вътрешна секреция (ендокринните жлези), заболяванията свързани с тях, методите за диагностика и лечение. Ендокринните жлези са щитовидната жлеза, паращитовидните жлези, панкреаса (познат още като задстомашна жлеза), хипофизната жлеза, хипоталамуса, надбъбречните жлези, половите жлези (яйчници и тестиси). Те произвеждат и отделят в кръвообращението малки вещества, наречени хормони, чрез които се контролират множество жизненоважни процеси в тялото ни като растеж и развитие, обмяна на веществата, храносмилане, дишане, сърдечна дейност, екскреция, справяне със стресова ситуация, оплодителна способност, сън и бодърстване, движение, лактация и най-общо се грижат за поддържането на добрия баланс. Благодарение на хормоните между отделните ендокринни жлези се осъществява тясна връзка, чрез която те се самоконтролират и контролират една друга, за да може всички заедно да работят в синхрон.

Разбира се, както всеки дял в медицината и Ендокринологията претърпя много съществен прогрес и развитие. Благодарение на новите познания, които натрупахме, днес знаем, че и други тъкани в тялото ни играят ролята на своеобразни ендокринни жлези, например мастната тъкан и мускулатурата.

Каква е ролята на ендокринолога?

Нашата роля като ендокринолози е да диагностицираме, лекуваме и проследяваме хората с ендокринни заболявания. Най-честите от тях са захарният диабет тип 1, тип 2 и другите по-редки типове, заболяванията на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм, хипотиреоидизъм), остеопорозата и други. Днес все по-често в практиката се срещаме с проблемите с телесното тегло – наднормено тегло и затлъстяване, и свързаните с тях метаболитни и други нарушения като дислипидемии (отклонения в нивата на холестерола и триглицеридите), нарушения във функцията на половите жлези, инфертилитет у мъжа и жената, захарен диабет тип 2, артериална хипертония, метаболитен синдром и други. Наш дълг като лекари е да търсим активно хората със затлъстяване и метаболитни нарушения и да отделяме необходимото внимание и време за профилактика, обучение и лечение на тези социално-значими проблеми.

Защо реших да направя този блог?

Вярвам, че за да може да се помогне най-пълноценно на даден човек, той трябва първо да е правилно и добре информиран за проблема си, здравословното си състояние и начините за лечение. И както се казва в заглавието на книгата на Киршнер: „Помогни си сам, за да ти помогне и друг“, тогава той ще е по-отговорен към състоянието и терапията си и резултатите ще са по-добри.

В продължение на работата си като автор на здравни статии в puls.bg и heal.bg, тук ще продължа да пиша по различни ендокринни теми, въпроси и проблеми, касаещи хората с ендокринни заболявания. На достъпен език за широката аудитория ще се опитам да представям новите познания и тенденции в областта на ендокринните заболявания, базирайки се на научни доказателства и световно признати консенсуси в областта на ендокринологията.

И за финал, като човек, който чертае свой път в науката и вярва в нея, бих искала да завърша с това, че има много гледни точки и нюанси в медицина, но за мен истината е една и тя е в медицината базирана на доказателства!

Бъдете здрави и добре информирани!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *